Přeskočit na hlavní obsah

Jak na Excel 2 - Automation a JNI

První metoda pro práci s Excelem v Javě, kterou si v seriálu ukážeme je využití MS Automation. To znamená že budeme s Excelem pracovat stejným způsobem jako při psaní skriptů ve windows (viz Windows Scripting). To sice přináší největší funkcionalitu, ale na druhé straně spoustu omezení spočívající v předpokladech, které musí aplikace splnit. Tuto metodu doporučuji pouze v případě, že chcete používat funkcionalitu, které se nedá docílit použitím jiných metod (viz Jak na Excel 1) - například spouštění maker.

Co budeme muset splnit pro využití této metody?

  • naše Java aplikace musí běžet na stroji s Windows, kde musí být nainstalovaný Excel
  • musíme mít Java-COM bridge, t.j. nástroj který nám umožní v Javě pracovat s COM objekty, většinou nějakou knihovnu volající přes JNI funkce z MS Windows

Existuje několik open source knihoven implementujících Java-COM bridge. Tyto knihovny pracují v některém ze dvou základních režimů (některé zvládají oba). První typ přístupu využívá vygenerovaných zástupných objektů (tzv stub objekty), které reprezentují jednotlivé interfacy COM objektů. Druhý přístup nazývaný scriptable COM pracuje přes OLE Automation rozhraní IDispatch a je podobný Java reflexi (identifikátor volané metody je pak prvním parametrem funkce invoke).

Přístup přes stub objekty má výhodu, že máme zaručenu korektnost už v době kompilace programu. Ale zase musíme hledat windows knihovny, ve kterých je definice daných typů a potom z nich generovat zmíněné zástupné objekty.

Přístup přes rozhraní IDispatch je univerzálnější a hodí se například v případě, kdy pracujete s více různými komponentami, nebo s různými verzemi MS produktů (pamatuji, jak jsme kdysi řešili problém, kdy naše verze Outlooku měla jiné API než zákaznikova).

A teď už začneme programovat reálný příklad. Budeme chtít otevřít Excel dokument a spustit makro, které nám posléze vrátí nějaký výsledek. Nejprve si připravíme xls soubor - spustíme excel, otevřeme editor VBA (Alt+F11), vložíme modul do projektu a vepíšeme kód:

Function JakNaExcel2()
    JakNaExcel2 = "Na excel jednoduše"
End Function

A nyní zajímavější část, tedy Java. V následujícím seznamu naleznete open source knihovny implementující Java-COM bridge:

Nejdříve si ukážeme jak pracovat se stub objekty a využijeme k tomu knihovnu com4j. V prvním kroku musíme zjistit, kde se nachází definice typů COM objektů (dll, exe, ocx, ...). Pro Excel 2003, který momentálně používám jsou typy definovány přímo v souboru excel.exe. Nyní už můžeme použít generátor zástupných typů pro Javu z projektu com4j:

>java -jar tlbimp.jar -o excel -p cz.cacek.javlog.excel "c:\Program Files\Microsoft Office\OFFICE11\EXCEL.EXE"

Tím se nám vygenerovaly zdrojové kódy a nyní už můžeme vesele Javit:

_Application app = ClassFactory.createApplication();
Workbooks workbooks = app.workbooks();
_Workbook wb = workbooks.open("c:\\temp\\test.xls", 
    null, null, null, null, null, null, null, null, null,
    null, null,null, null, null, 0);
System.out.println(app.run("JakNaExcel2",
    null, null, null, null, null, null, null, null, null, null,
    null, null, null, null, null, null, null, null, null, null,
    null, null, null, null, null, null, null, null, null, null
    ));
wb.save(0);
app.quit();

Práce se zástupnými objekty je sice ve vývojových prostředích velice pohodlná, ale jak je vidět z příkladu, problém může nastat při velkém počtu volitelných argumentů.

Pro demonstraci varianty využívající rozhraní IDispatch použijeme projekt Jawin.

try {
  Ole32.CoInitialize();
  DispatchPtr app = new DispatchPtr("Excel.Application");
  DispatchPtr workbooks = (DispatchPtr) app.get("Workbooks");
  DispatchPtr workbook = (DispatchPtr) workbooks.invoke("Open", "c:\\temp\\test.xls");
  System.out.println(app.invoke("Run","JakNaExcel2"));
  workbook.invoke("Save");
  app.invoke("Quit");
  Ole32.CoUninitialize();
} catch (Exception e) {
  e.printStackTrace();
}

Nejste-li zběhlí v Excel API doporučuji vám stisknout ve VBA Editoru klávesu F2, čímž si otevřete okno objektového katalogu a můžete vesele studovat objektový model. :-)

Komentáře

Anonymní píše…
Uz jsem mnel neco podobneho napsane v C#(Jawin) a ted migruju na Javu.

Perfektni, diky moc--vse v 1 minute

Populární příspěvky z tohoto blogu

Three ways to redirect HTTP requests to HTTPs in WildFly and JBoss EAP

WildFly application server (and JBoss EAP) supports several simple ways how to redirect the communication from plain HTTP to TLS protected HTTPs. This article presents 3 ways. Two are on the application level and the last one is on the server level valid for requests to all deployments. 1. Request confidentiality in the deployment descriptor The first way is based on the Servlet specification. You need to specify which URLs should be protected in the web.xml deployment descriptor. It's the same approach as the one used for specifying which URLs require authentication/authorization. Just instead of requesting an assigned role, you request a transport-guarantee . Sample content of the WEB-INF/web.xml <web-app xmlns="http://xmlns.jcp.org/xml/ns/javaee" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://xmlns.jcp.org/xml/ns/javaee http://xmlns.jcp.org/xml/ns/javaee/web-app_3_1.xsd" version="3.1

Ignore the boring SSH error message - Host identification has changed!

The problem If you work with virtual machines in clouds, or you run an SSH server in Docker containers, then you've probably met the following error message during making ssh connection: (I'm connecting through SSH to a docker container) ~$ ssh -p 8822 root@localhost @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ @ WARNING: REMOTE HOST IDENTIFICATION HAS CHANGED! @ @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ IT IS POSSIBLE THAT SOMEONE IS DOING SOMETHING NASTY! Someone could be eavesdropping on you right now (man-in-the-middle attack)! It is also possible that a host key has just been changed. The fingerprint for the ECDSA key sent by the remote host is SHA256:smYv5yA0n9/YrBgJMUCk5dYPWGj7bTpU40M9aFBQ72Y. Please contact your system administrator. Add correct host key in /home/jcacek/.ssh/known_hosts to get rid of this message. Offending ECDSA key in /home/jcacek/.ssh/known_hosts:107 remove with: ssh-keygen -f "/home/jcacek/.ssh/know

Enable Elytron in WildFly

Steps to enable Elytron in WildFly nightly builds. There is an ongoing effort to bring a new security subsystem Elytron to WildFly and JBoss EAP. For some time a custom server profile named standalone-elytron.xml  existed beside other profiles in standalone/configuration directory. It was possible to use it for playing with Elytron. The custom Elytron profile was removed now.  The Elytron subsystem is newly introduced to all standard server profiles. The thing is, the Elytron is not used by default and users have to enable it in the subsystems themselves. Let's look into how you can enable it. Get WildFly nightly build # Download WildFly nightly build wget --user=guest --password=guest https://ci.wildfly.org/httpAuth/repository/downloadAll/WF_Nightly/.lastSuccessful/artifacts.zip # unzip build artifacts zip. It contains WildFly distribution ZIP unzip artifacts.zip # get the WildFly distribution ZIP name as property WILDFLY_DIST_ZIP=$(ls wildfly-*-SNAPSHOT.zip) # un