Přeskočit na hlavní obsah

Příprava na SCJP ve dvou krocích

Nedávno jsem si u Sunů udělal Java certifikaci - SCJP, takže se teď mohu směle ohánět titulem Sun Certified Programmer for the Java Platform, Standard Edition 6. Pro všechny, kteří to chtějí také zkusit, zde mám pár studijních tipů. Nechci se tu zabývat otázkami k čemu je nebo není taková certifikace dobrá, ale rád bych se s vámi podělil o své poznatky k přípravě na tuto certifikaci a vlastní zkoušce.

Krok jedna - učení

Na zkoušku jsem se připravoval přibližně jeden měsíc. Začal jsem tím, že jsem si přečetl knihu SCJP Sun Certified Programmer for Java 6 Exam 310-065 (PDF verze koluje i na internetu). Knížka je napsaná čtivě a řazení témat mi vyhovovalo. Navíc na konci každé z 10 kapitol je "Two-Minute Drill" - zopakování nejdůležitějších informací v bodech a také test na procvičení daného okruhu témat.

Krok dva - cvičení

Druhým a podle mého tím nejdůležitějším krokem je řešení testovacích otázek (mock tests) v různých programech. Ze začátku jsem používal Inquisition a otázky pro etsviewer. K závěru jsem přešel na program ExamLab for SCJP, kde je prostředí skoro na 100 % shodné s tím, které uvidíte u zkoušky. Program ExamLab obsahuje také celkem užitečné PDF-ko s nejdůležitějšími tématy shrnutými v bodech a s vykopírovanými částmi Java API, které se ke studiu hodí. Nevýhodou ExamLabu je, že si nemůžete říct, že máte jen půl hodinky čas, tak si uděláte 10 otázek a hned vyhodnotíte. ExamLab obsahuje 5 plných testů (po 72 otázkách) - takže byste si na jeden měli vyhradit cca 3 hodinky (plus další čas na projití otázek s vysvětlením).

Pomocníci ke studiu

Jako velice užitečnou pomůcku jsem při přípravě na SCJP shledal Java dokumentaci ve formátu CHM (Microsoft Compiled HTML Help). Jednak se dala použít i když jsem byl zrovna offline a také se v ní velice jednoduše vyhledává.

Další pomůcka byla mind-mapa, kam jsem si poznamenával např. věci na které si dát pozor. Použil jsem program FreeMind a moje poznámky si můžete stáhnout (i když spíš doporučuji vytvořit si vlastní mind-mapu).

Závěr

Zkouška se mi díky průpravě v ExamLabu (a dalších mock testech) vydařila na 94 % a z povoleného času jsem vyčerpal jen něco málo přes polovinu, takže ještě jednou opakuji - cvičit, cvičit a zase cvičit mock testy.

Co mě během zkoušky trochu překvapilo bylo, že když se chcete vrátit k otázce typu Drag&Drop musíte tuto otázku zodpovědět celou znovu (vámi dříve vyplněné řešení je smazáno) - v tomto se reálné prostředí liší od toho, které poznáte v ExamLabu.

Odkazy

Testy:

Pomocníci:

Informace o certifikaci:

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Three ways to redirect HTTP requests to HTTPs in WildFly and JBoss EAP

WildFly application server (and JBoss EAP) supports several simple ways how to redirect the communication from plain HTTP to TLS protected HTTPs. This article presents 3 ways. Two are on the application level and the last one is on the server level valid for requests to all deployments. 1. Request confidentiality in the deployment descriptor The first way is based on the Servlet specification. You need to specify which URLs should be protected in the web.xml deployment descriptor. It's the same approach as the one used for specifying which URLs require authentication/authorization. Just instead of requesting an assigned role, you request a transport-guarantee . Sample content of the WEB-INF/web.xml <web-app xmlns="http://xmlns.jcp.org/xml/ns/javaee" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsi:schemaLocation="http://xmlns.jcp.org/xml/ns/javaee http://xmlns.jcp.org/xml/ns/javaee/web-app_3_1.xsd" version="3.1

JSignPKCS11 - when your smartcard is too smart

TL;DR Yes, you can add digital signatures in Java even when you use newer hardware tokens such as Gemalto SafeNet eToken 5110 CC. JSignPKCS11 might help. Maybe you've seen the infamous PKCS11 error message CKR_USER_NOT_LOGGED_IN already. Thrown even when the SunPKCS11 security provider and the keystore settings were properly configured for your hardware token. java.security.ProviderException: sun.security.pkcs11.wrapper.PKCS11Exception: CKR_USER_NOT_LOGGED_IN at jdk.crypto.cryptoki/sun.security.pkcs11.P11Signature.engineSign(P11Signature.java:685) at java.base/java.security.Signature$Delegate.engineSign(Signature.java:1404) at java.base/java.security.Signature.sign(Signature.java:713) ... Caused by: sun.security.pkcs11.wrapper.PKCS11Exception: CKR_USER_NOT_LOGGED_IN at jdk.crypto.cryptoki/sun.security.pkcs11.wrapper.PKCS11.C_Sign(Native Method) at jdk.crypto.cryptoki/sun.security.pkcs11.P11Signature.engineSign(P11Signature.java:664)

Simple TLS certificates in WildFly 18

It's just 2 weeks when WildFly 18 was released. It includes nice improvements in TLS certificates handling through ACME protocol (Automatic Certificate Management Environment), it greatly simplifies obtaining valid HTTPS certificates. There was already a support for the Let's Encrypt CA in WildFly 14 as Farah Juma described in her blog post last year. New WildFly version allows using other CA-s with ACME protocol support. It also adds new switch --lets-encrypt to interactive mode of security enable-ssl-http-server JBoss CLI commands. Let's try it. Before we jump on WildFly configuration, let's just mention the HTTPs can be used even in the default configuration and a self-signed certificate is generated on the fly. Nevertheless, it's not secure and you should not use it for any other purpose than testing. Use Let's Encrypt signed certificate for HTTPs application interface Start WildFly on a machine with the public IP address. Run it on the defaul